Загальні відомості

Адміністративно-териториальний устрій                                                                                  

 
Історія

Район раніше називався Троянівський з 1928 р. (центром якого було селище Троянів), а пізніше переіменований в Житомирський з 1939 р.

На початку 60-х років його реорганізовують — територія і населені пункти переходять в основному до Коростишівського територіального управління, решта до Бердичева. 4 серпня 1965 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР було знову відновлено Житомирський район з адміністративним та культурним центром у м. Житомирі.

 Адміністративний поділ

За адміністративно-територіальним поділом до складу району входять 21 сільських ради  (у тому числі  2 об'єднані територіальні громади)  та 1 селищна рада, налічується 87 сільських населених пунктів та 3 селища міського типу: Озерне, Гуйва та Новогуйвинське.
До районної ради обрано 36 депутатів, до місцевих рад – 328
.

Район межує з Червоноармійським, Черняхівським, Коростишівським, Андрушівським, Бердичівським, Чудновським і Романівським районами, а також з містом Житомиром (яке не входить у Житомирський район, хоч і є його центром).

 Географія

Територія району становить 144143 га, що складає 4,8% території області. Район розташований в двох грунтово-кліматичних зонах. Південна частина відноситься до лісостепу, а північна – до Полісся.

Головні ріки — Тетерів, Гуйва (річка), Гнилоп'ять, Кам'янка, р. Шийка, Бобрівка.

Протяжність р. Тетерів в межах району 43.9 км, р. Гуйва – 20,0 км, р. Гнилоп’ять – 18,2 км.

На території району розміщено 4 водосховища: “Відсічне” (с. Тетерівка), “Денишівське” (с. Дениші), “Млинище” (с. Млинище), “Ліщинське” (с. Ліщин).

Загальна площа водного дзеркала цих водосховищ складає 475 га, корисна ємність – 19,89 млн. м3.

 Демографія

Населення району складає 68,5 тис. чоловік (2006), в тому числі в місцевих умовах проживають біля 300 тис. Всього нараховується 90 населених пунктів.

 Транспорт

Основний транспортний вузол зв’язку розташований в м. Житомир, де перетинаються залізничні та автомобільні шляхи.

Залізничний вузол має п’ять напрямків: Коростень, Коростишів, Фастів, Бердичів, Новоград-Волинський. Щільність залізничних доріг складає 71 км/тис.м2

По території району проходять:

 

Ви тут: Головна Про район Загальні відомості